Památky UNESCO v Portugalsku

Portugalsko má sedmnáct zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO (Památky UNESCO). Čtrnáct zápisů se týká míst v pevninském Portugalsku, dva Azorských ostrovů a jeden zápis patří ostrovu Madeira.

Památky UNESCO v pevninském Portugalsku:

1. Klášter Batalha – dominikánský klášter ve městě Batalha, asi 110 km severně od Lisabonu, který je vrcholnou ukázkou portugalské gotiky.

2. Klášter řádu Kristova v Tomaru – klášterní komplex v malém městě Tomar v centrální části Portugalska, klášter je ukázkovým příkladem portugalské renesanční architektury.

3. Klášter jeronymitů a Belémská věž v Lisabonu – klášter jeronymitů se nachází v lisabonské čtvrti Belém, byl založen na začátku šestnáctého století. Belémská věž je opevněná věž ve čtvrti Belém postavena v manuelském stylu na začátku šestnáctého století.

4. Historické centrum města Évora – historické centrum města Évora, ležícího na jihu Portugalska, které bývalo sídlem portugalských králů.

5. Klášter Alcobaça – cisterciácký klášter s největším gotickým kostelem v Portugalsku, je zde pohřbeno několik portugalských králů

6. Kulturní krajina Sintry – kulturní krajina s paláci a zahradami v oblasti města Sintra, dvacet kilometrů severozápadně od Lisabonu

7. Historické centrum města Porto – historické centrum druhého největšího portugalského města.

8. Skalní malby v údolí Côa a Siega Verde – údolí řeky Côa je známé nálezy velkého množství skalních maleb a rytin. Jde o společný zápis Portugalska a Španělska, druhá lokalita Siega Verde leží ve španělské provincii Salamanca.

9. Vinařská oblast Alto Douro – vinařská oblast na severovýchodě Portugalska, kde se víno pěstuje tradičními metodami již asi dva tisíce let, nejznámějším zdejším produktem je portské víno.

10. Historické centrum města Guimarães – historické centrum města Guimarães, ležícím na severozápadě Portugalska, které je rodištěm prvního portugalského krále

11. Město Elvas a jeho opevnění – opevněné město u hranic se Španělskem, město má nejsouvislejší zachované hvězdicovité opevnění na světě.

12. Univerzita Coimbra – areál nejstarší portugalské univerzity ve městě Coimbra, která byla založena již v roce 1290

13. Královská budova Mafra – palác, bazilika, klášter, zahrada a lovecký park Cerco – palácový komplex z osmnáctého století ve městě Mafra, které leží asi čtyřicet kilometrů severně od Lisabonu

14. Svatyně Bom Jesus do Monte v Braze – významné poutní místo ve městě Braga na severu Portugalska, které je mimo jiné známé svým monumentálním barokním schodištěm

Památky UNESCO na Azorských ostrovech:

1. Angra do Heroismo – přístav a pevnosti San Sebastian a San Juan Baptista ve městě Angra de Heroismo na Azorských ostrovech, které jsou příkladem jedinečné vojenské.

2. Vinařská kulturní krajina na ostrově Pico – vinařská oblast na sopečném ostrově Pico, součástí Azorských ostrovů, která je mimo jiné známá svými dlouhými čedičovými zídkami, které se protínají a tvoří síť ohrazených parcel.

Památky UNESCO na ostrově Madeira:

1. Vavřínový les na ostrově Madeira – Vavřínový les (Laurisilva) -pralesovitý les s převahou vavřínu, kde se vyskytuje řada endemických druhů.